Newsletter
wersja do wydruku

200. výročí úmrtí Tadeusze Kościuszka

13. 10. 2017
Tadeusz Kościuszko, polský a americký generál, učastník války za nezávislost Spojených států amerických, vůdce celopolského povstání, zemřel 15. října 1817 ve švýcarském Solothurnu. V souvislosti s 200. výročím úmrtí tohoto hrdiny vyhlásil polský Sejm rok 2017 Rokem Tadeusze Kościuszka.
 
Tadeusz Kościuszko vystudoval vojenské školy ve Varšavě a ve Versailles u Paříže. V roce 1776, měsíc po vyhlášení nezávislosti, přijel do Ameriky, kde byl jmenován inženýrem americké armády. Mj. pracoval na opevnění Filadelfie. Jako výraz uznání ho George Washington pověřil výstavbou pevnosti West Point. Na vlastní žádost byl převelen na Jih, kde jeho schopnosti pomohly Američanům zvítězit ve válce o nezávislost. V roce 1783 byl povýšen na generála a obdržel také rozsáhlé pozemky a finanční prostředky, které věnoval na vykoupení a vzdělávání afroamerických otroků.
 
V srpnu 1784 se vrátil do Polska a zapojil se do národněosvobozenecké činnosti. V roce 1792 se zúčastnil polsko-ruské války, po které odjel do exilu. V exilu připravoval koncepci národního povstání. 24. března 1794 se oficiálně před národem ujal velení povstání, které trvalo dva roky. V říjnu téhož roku byl raněn v bitvě u Maciejowic a byl vězněn v Petrohradě. V letech 1798-1815 žil ve Francii, kde se podílel na vytváření polských legií.
 
Kościuszko zemřel 15. října 1817 v Solothurnu ve Švýcarsku. Rok po jeho smrti byly jeho ostatky převezeny do Krakova, kde spočívají v kryptě wawelské katedrály. Akce Roku Tadeusze Kościuszka probíhají po celém světě - jednotlivé aktivity můžete sledovat na sociálních sítích pod hashtagem #Kosciuszko200.
 
Další informace a zajímavosti o Tadeuszi Kościuszkovi najdete také zde.